VODA

Očisťujte sa vo vodách Irija, čo tečie rieka vo Svätej zemi, aby ste umyli telo svoje biele, posvätiac ho Božou silou.

Voda

Vodou sa svätilo dávno pred príchodom kresťanstva a oveľa častejšie. Po narodení muselo byť dieťa umyté (posvätené) vodou. Počas sviatkov Svätenia jari sa naši predkovia obradne kúpali v rieke. Na Turíce naložili "parobci" na voz máje (stromčeky, ktoré sa sadili ako stromy života pre celú dedinu) a gazdiné ich aj s vozom a májmi polievali vedrami s vodou.

Spojením uctievania Zeme a Vody bolo oblievanie prvého oráča aj s pluhom. V čase letného slnovratu púšťali dievčatá venčeky po rieke, ktorá mala splniť ich ľúbostné očakávania. Počas celého roka sa ľudia obzvlášť ráno umývali v studenej vode, čo pokladali za zdravé a dobré na silu. V niektorých krajoch museli byť najneskoršie do Turíc vyčistené všetky pramene a studničky. Podobne ako Indovia, aj Slovania uctievali tečúce vody (potoky a rieky) a dokonca aj ich sútoky (napr.Devín - sútok Dunaja a Moravy). Voda bola spájaná so životnou silou a v ľudovej slovesnosti sa zachovalo množstvo vodných bytostí, najmä víl. Životná sila sa využívala na veštenie, liečenie, hygienu, varenie (mimochodom, je to najzdravšia úprava potravín), ale aj na staroslovanské sauny.

                                                                                                                   zdroj: https://www.2012rok.sk

© 2016 Worlds Collide. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky